Sposoby na wybielanie zębów
Białe zęby powszechnie kojarzone są z atrakcyjnym i młodym wyglądem. Wiemy, że mało kto może pochwalić się naturalnym śnieżnobiałym uśmiechem, ponadto wraz z wiekiem zęby ciemnieją. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jaśniejszego odcienia zębów, warto zapoznać się ze skutecznymi metodami ich wybielenia w gabinecie stomatologicznym.
Dlaczego zęby nie są białe?
Kolor uzębienia to jedna z cech, którą dziedziczymy po przodkach. Ich szkliwo ciemnieje w miarę przybywania lat. Na mniej jasną barwę wpływają także nasze nawyki dietetyczne. Niestety, ale ulubione napoje takie, jak kawa, herbata czy czerwone wino nie sprzyjają śnieżno białemu uśmiechowi. Natomiast niektóre choroby oraz leki powodują powstawanie nieestetycznych przebarwień. Ponieważ pociemniałe zęby odbierają atrakcyjności naszemu wyglądowi, a czasami wręcz postarzają, wnikliwie poszukujemy metod na ich wybielenie. Warto pamiętać, że popularne domowe sposoby są nieefektywne, a czasami wręcz szkodliwe. Stosując samodzielnie, na przykład proszki wybielające czy trąc zęby sodą oczyszczoną, możemy doprowadzić do osłabienia szkliwa nazębnego i wywołać nadwrażliwość zębów.
Dlaczego warto wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?
Troska o zdrowy stan uzębienia powinna przebiegać dwutorowo. Pojawiamy się w gabinecie dentystycznym co najmniej dwa razy w roku na okresowej kontroli i poddajemy wskazanym zabiegom stomatologicznym. Natomiast w domu, stosując się do zaleceń naszego dentysty, przestrzegamy zasad higieny jamy ustnej. Również, jeśli zamierzamy przeprowadzić wybielenie zębów, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do gabinetu dentystycznego. Lekarz stomatolog zaproponuje nam do wyboru kilka metod wybielania, spośród których dużym uznanie cieszą się następujące:
- Wybielanie zębów z udziałem lampy – stomatolog pokrywa zęby preparatem o działaniu silnie wybielającym, następnie po zabezpieczeniu szyjek, naświetla je specjalistyczną lampą, która aktywizuje zastosowany żel. Metoda jest niezwykle skuteczne, ponieważ potrafi rozjaśnić zęby nawet o osiem tonów. Dodatkowo wykazuje działanie zarówno na szkliwo zębów, jak i ich zębinę. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i jednorazowy.
- Wybielanie zębów metodą nakładkową – stomatolog wespół z protetykiem opracowują na podstawie wycisku z zębów specjalne nakładki. Następnie pacjentowi przekazuje się specjalistyczny żel wybielający oraz instruuje go, jak go stosować razem z nakładkami. Główny etap tej metody odbywa się w domu, gdyż nakładki wraz z żelem trzeba stosować przez co najmniej dwa tygodnie w nocy lub przez kilka godzin w ciągu dnia. W gabinecie dentystycznym pojawiamy się, aby skonsultować przebieg procesu wybielania.
Uzyskanie zadowalającego efektu wybielenia uzależnione jest od odpowiedniego przygotowania zębów. Wybieleniu poddaje się zęby wyleczone z próchnicy oraz oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego. Efekt wybielenia może utrzymywać się ponad trzy lata, ale musimy zmodyfikować przyzwyczajenia dietetyczne. Powinniśmy przede wszystkim unikać mocnej herbaty, czarnej kawy oraz czerwonego wina. Kurację rozjaśniającą można powtarzać po konsultacji z lekarzem stomatologiem, który wykluczy przeciwwskazania do zabiegu.